Vaše povinné zmluvné poistenie vám pomôže v prípade mnohých nepríjemností, ako je oškretie cudzieho auta pri parkovaní, narazenie do múru rodinného domu, či spôsobenie väčšej autonehody. Ak máte v rámci PZP uzatvorené aj nejaké pripoistenia, na pomoc od poisťovne sa môžete spoľahnúť aj pri celom rade ďalším problémov, ako je napríklad rozbitie čelného skla či nabehnutie na výtlk. Je však dôležité pamätať si, že bez ohľadu na to, aké PZP máte uzatvorené, má stanovené nejaké výluky, teda výnimky z poistného krytia. Tie predstavujú určité situácie, pri ktorých síce prišlo ku škode, ale poisťovňa ich nepreplatí. V tomto článku vám priblížime tie najčastejšie.
Úmyselné škody
Poistná ochrana v rámci zákonného poistenia sa vzťahuje predovšetkým na neočakávané a nepredvídateľné udalosti. Kryté nie sú poškodenia, ktoré poistník niekomu inému spôsobil náročky. Preplatené tiež nebudú tie, ku ktorým prišlo v dôsledku hrubej nedbanlivosti. Ani to najdrahšie zákonné poistenie totižto nie je ospravedlnením pre úmyselné poškodzovanie cudzieho majetku, alebo nedbalé správanie.
Alkohol a omamné látky
Ak si sadnete za volant po požití alkoholu, dopustíte sa buď priestupku, alebo trestného činu. O presnej kvalifikácii skutku rozhodne hodnota promile, ktorá vám bude nameraná. Ak v takomto stave spôsobíte škodovú udalosť alebo dopravnú nehodu, s náhradou škody od poisťovne rátať nemôžete. To isté platí aj pre drogy. Šofér si má za volant sadať iba vtedy, keď je úplne triezvy.
Škody v rámci rodiny
Bežné sú situácie, keď si menšie či väčšie škody spôsobia členovia rodiny medzi sebou. Príkladom môže byť manžel, ktorý pri parkovaní do garáže oškrie manželkino auto. Ak vozidlo či iný druh majetku, na ktorom poistník spôsobil nejaké poškodenie, patrí osobe, ktorá s ním žije v jednej domácnosti, poisťovňa náhradu škody nepreplatí.
Vojna, terorizmus a trestné činy
Poisťovňa nepreplatí žiadne škody na aute, ku ktorým prišlo v súvislosti s páchaním trestného činu. Rovnako nie sú kryté ani poškodenia, ku ktorým prišlo pri teroristickom čine alebo vojne.
Šoférovanie bez vodičského oprávnenia
Na to, aby poisťovňa vyplatila poistné plnenia, bude od vás potrebovať niekoľko dokladov či dokumentov. Jedným z nich je aj kópia vášho vodičského oprávnenia. Ak sa zistí, že ste za volantom sedeli bez vodičáku, s náhradou škody od poisťovne rátať nemôžete. Nezáleží pri tom na tom, či vám vypršala platnosť vodičského oprávnenia a zabudli ste si ho skontrolovať, alebo vám bolo odobrané z nejakého dôvodu. Osoba bez šoferáku by si za volant nikdy nemala sadnúť.
Nemajetková ujma
Jednou zo sporných tém v rámci povinného zmluvného poistenia je preplácanie nemajetkovej ujmy. V posledných rokoch je bežné, že obete dopravných nehôd alebo pozostalí, požadujú od vinníka nehody vyplatenie nemajetkovej ujmy. Spravidla ide o vyššie čiastky v desiatkach tisícov eur. Podľa zákona kryje PZP škody na majetku na zdraví, nemajetková ujma medzi ne nepatrí.
Výluk z PZP je viac
Priblížili sme Vám najbežnejšie výnimky z poistného plnenia, s ktorými sa v prípade zákonného poistenia môžete stretnúť. Výluk je však oveľa viac a nájdete ich presne rozpísané vo Všeobecných poistných podmienkach. Ak si chcete v rámci PZP uzatvoriť aj nejaké pripoistenia, zapamätajte si, že každé doplnkové poistenie má svoj vlastný zoznam výluk. Preto nič nepokazíte, ak sa s nimi oboznámite. V prípade škodovej udalosti alebo nehody sa potom vyhnete nepríjemnému prekvapeniu.