Umelá inteligencia (AI), inak známa aj ako strojové učenie, predstavuje revolúciu. Jej potenciál môže byť využitý asi v každom odvetví, najmä v tých technologických. Do tejto kategórie patrí aj automobilový priemysel, ktorý rozhodne nespí na vavrínoch. V tomto článku sa pozrieme na to, ako je v súčasnosti umelá inteligencia implementovaná v automobiloch a čo môže priniesť budúcnosť.
Začiatky využívania AI vo vozidlách
Možno sa to na prvý pohľad nezdá, umelá inteligencia sa vo vozidlách využíva už nejaký čas. Jej prvotná integrácia do automobilov s prišla s ABS a ECS systémami, ktoré väčšina vodičov už veľmi dobre pozná. Tie využívajú algoritmy strojového učenia na analýzu údajov zo snímačov a tiež korigovanie vstupov pri riadení a brzdení.
Zásadná úloha umelej inteligencie pri zvyšovaní bezpečnosti vozidiel
Jednou z hlavných výhod využívania AI v automobiloch je zlepšenie bezpečnostných funkcií, ktoré vedú k zvýšeniu celkovej bezpečnosti vozidla. V súčasnosti sa vyrábajú autá s rôznymi typmi systémov, ktoré dokážu predchádzať haváriám. Sú schopné nepretržite monitorovať okolie, analyzovať údaje zo snímačov a vďaka tomu môžu vodiča včas upozorniť na potenciálne riziko, či vykonať nejakú akciu. Tieto prvky sú známe ako asistenčné systémy vodiča (ADAS). Príkladom je funkcia udržiavania vozidla v jazdnom pruhu či detekcia mŕtveho uhla.
Priekopníkom v oblasti zavádzania umelej inteligencie je v automobilovom priemysle spoločnosť Tesla. Jednou z hlavných inovácii tejto automobilky je kamera, ktorá je umiestnená vo vnútri vozidla priamo nad spätným zrkadlom. Táto kamera s využitím umelej inteligencie monitoruje oči vodiča a všíma si úroveň jeho ospalosti. V kombinácií s ďalšími údajmi, ktoré AI umiestnená vo vozidle získava, dokáže vodiča s dostatočným predstihom upozorniť na rôzne nebzpečenstvá na ceste tak, aby sa vyhol kolízii.
Za zmienku stojí aj adaptívny tempomat (ACC) v angličtine známy ako Adaptive Cruise Control. Ide o ďalšiu užitočnú bezpečnostnú funkciu vo vozidlách, ktorá využíva AI. Na základe údajov zo senzorov dokáže odmerať vzdialenosť auta od ostatných na ceste a automaticky tak upraviť jeho rýchlosť.
Okrem toho sa umelá inteligencia využíva aj v oblasti zabezpečenia automobilov. Dnes už nájdete aj vozidlá, ktoré sa dajú odomknúť odtlačkom prsta či pomocou tvárovej biometrie. Tiež dokážu rozoznať podozrivú aktivitu a upozorniť tak na pokus o vlámanie alebo krádež.
AI pomáha aj pri budovaní používateľského komfortu
Okrem bezpečnosti sa umelá inteligencia dá využiť aj pri zlepšovaní celkového pohodla vodičov. Vďaka tomu, že umelá inteligencia je schopná rozpoznávať hlas a rozumieť hovorenému slovu, môžu šoféri interagovať so svojím vozidlom. Vďaka tomu je možné napríklad telefonovať, púšťať hudbu, nastavovať teplotu v aute alebo dostávať informácie o aktuálnom stave premávky bez toho, aby musel vodič pustiť volant z ruky.
Ďalšou kapitolou sú parkovací asistenti, ktorí sa postupne stávajú úplne bežnou súčasťou väčšiny vozidiel. Pozornosť si zaslúžia aj navigačné aplikácie, ktoré dokážu šoférom vďaka využitiu AI poskytnúť aktuálne informácie a ušetriť veľa času. Tie pokročilejšie sú dokonca schopné ponúknuť aj odporúčania na najbližšie čerpacie stanice, reštaurácie, parkoviská či iné miesta. A to všetko personalizovane, na základe analýzy správania vodiča a jeho preferencií.
V oblasti personalizácie vozidla ešte zostaneme. Najnovšie modely niektorých značiek dokážu algoritmy strojového učenia využiť na to, aby sa prispôsobili jedinečnému štýlu šoférovania vodiča. Môžu automaticky nastaviť napríklad pozíciu sedadla, sklon zrkadiel, teplotu v kabíne auta a iné.
Prínos AI v oblasti údržby a diagnostiky vozidiel
Výpočet oblastí automobilového priemyslu, v ktorých sa strojové učenie dá využiť, sa ani zďaleka nekončí. Umelá inteligencia odkáže posudzovať údaje zo snímačov, motora a ďalších častí auta na to, aby mohla detekovať potenciálne problémy. Vlastníka vozidla potom vie včas upozorniť na možné poruchy, vďaka čomu môže naplánovať potrebný servis. AI tak prispieva k pravidelnej a efektívnej údržbe vozidla čo vedie k ušetreniu nákladov za prípadné opravy.
Kvalitnejší infotaiment v autách vďaka strojovému učeniu
Virtuálni asistenti, ako je napríklad Siri alebo Google Asistant, našli svoje uplatnenie aj vo vozidlách. To znamená, že vodič nemusí v aute narábať s telefónom ak od asistenta niečo potrebuje, pretože ten môže byť zabudovaný priamo v systéme vozidla. Jeho funkcie ostávajú nezmenené, na príkaz môže napríklad prehrať hudbu či odpovedať na otázky.
Jednou z najnovších inovácií, ktorá využíva AI, je implementovanie virtuálnej reality aj do moderných automobilov. Napríklad, priamo na čelnom skle sa vodičovi môžu premietať navigačné pokyny, čím sa má zvýšiť jeho koncentrácia a minimalizovať rušivé podnety.
AI vie pomôcť aj v otázke spotreby paliva
Ochrana životného prostredia je horúcou témou aj v automobilovom priemysle. Umelá inteligencia je schopná pomôcť aj v otázke efektívneho využívania paliva. Algoritmy strojového učenia dokážu optimalizovať spotrebu pohonných hmôt na základe rôznych aspektov, ako sú napríklad jazdné podmienky alebo šoférske zvyklosti. AI tiež môže upravovať nastavenia klimatizácie či výkon motora tak, aby sa maximalizoval výkon vozidla a zároveň neprišlo k radikálnej spotrebe energie.
Ďalším spôsobom úspory paliva je plánovanie trasy, ktorú AI navrhne tak, aby spotreba pohonnej hmoty bola čo najefektívnejšia. Zohľadní faktory ako sú napríklad dopravné zápchy, dostupnosť čerpacích alebo nabíjacích staníc, sklony ciest a pod.
Čo bude ďalej?
Ako sme už spomenuli v úvode, príchod umelej inteligencie spôsobil v automobilovom priemysle revolúciu. Možnosti, ako využiť AI sú v podstate neobmedzené a ako ste si mohli prečítať v tomto článku, súčasné využitie strojového učenia v automobiloch prináša veľa pozitív.
Otázniky zatiaľ visia nad možnými kyber rizikami, ktorých nie je málo. V neposlednom rade je dôležité vyriešiť aj niektoré etické otázky, napríklad kto bude niesť zodpovednosť pri nehode autonómneho vozidla.
Isté je zatiaľ to, že implementácia umelej inteligencie do automobilov priniesla veľa nových a užitočných funkcií a preto môžeme očakávať, že jej rola sa bude postupne vyvíjať a ešte viac rásť. Jej prínosom by mali byť bezpečnejšie, efektívnejšie a kvalitnejšie vozidlá na cestách.