Od 1. augusta 2024 platí povinné zmluvné poistenie aj pre elektrické kolobežky. Túto povinnosť zavádza novela zákona o PZP. Musia mať však PZP uzatvorené všetci majitelia elektrokolobežiek? V nasledujúcich riadkoch vám priblížime všetky potrebné informácie, ktoré by ste mali o PZP pre e-kolobežky vedieť.
Elektrokolobežky sa stali veľmi rýchlo populárnymi. Mnohí si ich obľúbili vďaka ich jednoduchej obsluhe a používaniu a tiež pre ich šetrnosť voči životnému prostrediu.
Elektrické kolobežky majú však aj svoje tienisté stránky. V súvislosti s nimi sa množia prípady nehôd, pri ktorých došlo k poškodeniu majetku, zraneniu alebo aj usmrteniu osoby. Preto bolo len otázkou času, kedy zakročí nejaký regulačný orgán, ktorým je v tomto prípade Európsky parlament. Ten schválil smernicu, na základe ktorej museli všetky štáty Európskej únie zaviesť povinné poistenie pre elektrokolobežky a ďalšie vozidla s elektrickým pohonom.
Pre majiteľov týchto moderných dopravných prostriedkov to znamená, že si musia uzatvoriť poistenie zodpovednosti za škodu podobne, ako je to napríklad v prípade automobilov.
PZP pre elektrické kolobežky od 1. augusta 2024
Implementáciu smernice Európskeho parlamentu do slovenskej legislatívy zabezpečuje novela zákona č. 381/2001 Z. z. o PZP. Tá s účinnosťou od 1. augusta 2024 okrem iného upravuje aj definíciu
motorového vozidla.
Po novom sa za motorové vozidlá považujú aj elektrické kolobežky, bicykle a segwaye, ktorých:
- maximálna konštrukčná rýchlosť je viac ako 25 km/h,
- maximálna hmotnosť je viac ako 25 kilogramov a ich maximálna rýchlosť presahuje 14 km/h.
Z toho vyplýva, že povinnosť uzavrieť povinné zmluvné poistenie majú už aj majitelia e-kolobežiek a e-bikov, ktoré tieto parametre spĺňajú. Ak však patríte k väčšine majiteľov, ktoré takéto výkonné kolobežky alebo bicykle nevlastnia, povinnosť uzavrieť PZP sa na vás nevzťahuje.
Dobre vedieť: Povinnosť mať uzatvorené PZP sa teda vzťahuje na výkonnejšie elektrické kolobežky, jednokolky, segwaye, hoverboardy aj elektrické bicykle. Ak pôjde o bicykel, ktorý síce elektrický pohon má, ale využíva ho len ako pomoc pri šliapaní, tento poisťovať nemusíte. Rovnako ani invalidné vozíky. |
Ktoré poisťovne ponúkajú PZP na elektrickú kolobežku a e-bike?
PZP pre elektrokolobežku si môžete zatiaľ uzatvoriť v našej online kalkulačke v 2 poisťovniach, a to v poisťovni Allianz – Slovenská poisťovňa a Generali. Poistenie pokrýva škody spôsobené prevádzkou e-kolobežky iným osobám a súčasťou krytia sú v prípade Allianz aj základné asistenčné služby a úrazové poistenie pre vodiča kolobežky.
Predpokladá sa však, že PZP pre elektrokolobežky budú poskytovať aj ďalšie komerčné poisťovne, v ktorých je už v súčasnosti možné uzavrieť PZP pre automobily a motocykle. Vieme už o minimálne ďalších, ktoré toto poistenie do svojej ponuky zaradia: UNIQA už poisťuje tieto vozidlá prostredníctvom svojej aplikácie a maklérskej siete, Pillow pojisťovňa a ČSOB oznámili pridanie produktu v najbližšom období (koniec augusta – september). Zvyšné poisťovne spustenie PZP pre elektrické kolobežky a bicykle tento rok zatiaľ neplánujú.
Podľa zatiaľ dostupných produktov a odhadov stojí táto poistka okolo 30 €, čo je približne toľko, koľko stojí zákonné poistenie pre malé motocykle. Keďže ide aktuálne len o úzku ponuku, uvidíme, či niečo spraví s cenou spustenie produktov aj od ďalších poisťovní.
Je PZP pre elektrokolobežky a e-bicykle dobrý nápad?
Hoci sa elektrické kolobežky tešia naozaj veľkej popularite, majú aj veľa odporcov. Tým vadí najmä bezohľadné a neostražité správanie vodičov e-kolobežiek, ktoré býva v mnohých prípadoch príčinou škodových udalostí alebo dopravných nehôd.
Zavedenie povinnosti mať PZP aj pre elektrokolobežkárov tak prináša legislatívne usmernenie používania týchto zariadení s dôrazom na zodpovednosť tých, ktorí na nich jazdia.
Pred zavedením povinnosti poistenia musel vodič elektrickej kolobežky, ktorý spôsobil škodu alebo ujmu na zdraví inej osobe, vzniknuté výdavky uhradiť z vlastného vrecka. Výnimku tvorili len prípady, kedy mal majiteľ e-kolobežky alebo e-biku uzatvorené poistenie občianskej zodpovednosti, ktoré je možné dojednať v rámci poistenia domácnosti. V tom prípade náhradu škody platí poisťovňa. To, samozrejme, stále platí v prípade, ak škodu spôsobíte po zavedení PZP elektrokolobežkou, ktorá nespadá do kategórií uvedených v zákone o PZP. Toto poistenie určite odporúčame, či už z pohľadu zodpovednosti za spôsobené škody, ale aj z pohľadu ochrany vlastného majetku.
Zavedenie PZP pre elektrické kolobežky a bicykle je rozhodne vítanou zmenou. Jej cieľom je ochrana nielen ich používateľov, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Prispeje k tomu, že všetci, ktorí sa ocitnú na ceste, budú cestovať s väčšou istotou. Stále však platí, že všetci účastníci premávky, či už ide o vodičov automobilov, e-kolobežiek alebo chodcov, musia dodržiavať zásady bezpečnosti tak, aby zbytočne neohrozili seba a ostatných.