Trend sólo cestovania je tu už nejaký rok a nikam neodchádza. Skôr práve naopak, získava si čoraz viac priaznivcov. Ak nad ním uvažujete aj vy, mali by ste poznať základné zásady, ako cestovať bezpečne, pretože iba tak si sólo dovolenku naozaj užijete.
1. Vaša rodina alebo priatelia by vždy mali vedieť, kde sa nachádzate
Vaši blízki by mali byť informovaní nielen o tom, kam a na ako dlho sa chystáte. Je dobré im dávať pravidelné informácie na ktoré miesta sa v konkrétny deň chystáte a kde sa budete zdržiavať. Tiež im nezabudnite dať adresu hotela či iného zariadenia, v ktorom budete ubytovaný. V podstate je dobré ich oboznámiť s vašim kompletným cestovným itinerárom. Zdieľajte ho len so spoľahlivými osobami z vašej rodiny alebo okruhu priateľov, ktoré môžete v prípade potreby kontaktovať.
2. Pripravte si plán pre krízovú situáciu
Samozrejme, najlepšie je, keď sa v tiesni alebo problémoch neocitnete. Ale vždy je dobré mať pripravený núdzový plán, ak by sa predsa len niečo stalo. Poznačte si dôležité telefónne čísla, napríklad na asistenčnú službu poisťovne, políciu, miestne úrady a ostatné inštitúcie.
Tiež je dobré urobiť si malý prieskum o krajine, do ktorej sa chystáte, Oboznámte sa napríklad tým, či je bezpečné piť vodu z kohútika a umývať v nej potraviny, aké sú miestne zvyklosti, zdvorilostné prejavy a pod..
3. Nevystavujte sa nebezpečenstvu
Tieto body majte na pamäti nielen počas sólo dovolenky, ale aj na miestach, ktoré veľmi dobre poznáte.
· Vaše jedlo alebo pitie nikdy nenechávajte bez dozoru. Platí to najmä v baroch a kluboch.
· Za žiadnych okolností neodchádzajte s cudzím človekom na akékoľvek miesto, hlavne nie také, kde s ním určite budete osamote.
· Ak máte pocit, že vás niekto sleduje alebo sa z iného dôvodu cítite nekomfortne, dostaňte sa na miesto, kde je veľa ľudí, napríklad pešia zóna, ulica s obchodmi či námestie.
· Ak sa vás niekto bude pýtať, či ste na danom mieste sám/sama, vždy odpovedzte, že ste na ceste za vašou rodinou či priateľmi.
4. Zabezpečte svoje cennosti
Medzi veci, ktoré si vždy musíte strážiť, patria vaše doklady, pas, peňaženka, platobné karty a telefón. Tieto veci by ste vždy mali mať pri sebe a keď si ich necháte v taške s tým, že sa vzdialite, vždy iba na takú vzdialenosť, aby ste na ne videli. Odporúča sa, aby ste si ešte pred odchodom vyhotovili kópie pasu a občianskeho preukazu a tie potom majte odložené na inom mieste, než originály týchto dokumentov.
Na svoje osobné veci si dávajte pozor za každých okolností, pričom sa odporúča byť ostražitý hlavne na známych turistických miestach, kde je naraz veľa ľudí a tiež počas cestovania hromadnou dopravou.
5. Vopred si preštudujte okolie
Predtým, ako sa do vašej cieľovej destinácie vyberiete, urobte si vlastný prieskum zameraný na bezpečné a menej bezpečné časti danej lokality. Overte si, či tá, v ktorej budete ubytovaný, nie je príliš riziková. Nič nepokazíte ani tým, keď si vopred zistíte najvhodnejšie trasy hromadnej dopravy na miesta, ktoré plánujete vidieť. Vaším hlavným cieľom by malo oboznámenie sa a porozumenie okoliu tak, aby ste sa vyhli miestam, kde vám môže hroziť nebezpečenstvo.
6. Uzatvorte si kvalitné cestovné poistenie
Každý cestovateľ, bez ohľadu na to, či cestuje sám alebo s niekým, by mal mať poistenie do zahraničia. Pomôže v prípade rôznych zdravotných komplikácií, pretože kryje liečebné náklady za poskytnuté lekárske služby vo verejných a skromných medicínskych zariadeniach. Tiež môže pokryť aj doplatky za lieky alebo repatriáciu späť na Slovensko. Okrem toho do cestovného poistenia môžete doplniť aj rôzne pripoistenia, ktoré vám v prípade nepríjemností naozaj pomôžu. Odporúčame, aby ste mali najmä tieto:
· Poistenie batožiny – pomôže vám v prípade, keď sa vaša batožina, osobné veci alebo doklady stratia, poškodia alebo budú odcudzené.
· Poistenie zodpovednosti za škodu – ak niekomu inému spôsobíte neúmyselne škodu na majetku alebo ujmu na zdraví, vzniknuté výdavky zaplatí vaša poisťovňa.
· Poistenie storna – poisťovňa vám preplatí storno poplatky v prípade, že z relevantného dôvodu budete musieť zrušiť zaplatený zájazd, ubytovanie, letenky a iné.
· Poistenie právnej ochrany – zaistí vám pomoc a asistenciu vašej poisťovni v policajnom alebo súdnom konaní, zabezpečenie advokáta, vyplatenie kaucie a pod..
Samozrejmosťou cestovného poistenia sú aj asistenčné služby, ktoré vám poskytnú pomoc a podporu v prípade nepríjemností. Sú dostupné nonstop, teda 24 hodín 7 dní v týždni na telefóne. Prostredníctvom nich vám vaša poisťovňa poradí, ako postupovať v prípade poistnej udalosti, poskytne cestovateľské informácie, tiež vám môže zabezpečiť tlmočnícke služby a rôzne iné. Pri výbere poistenia si preto overte, aký rozsah asistenčných služieb zahŕňajú jednotlivé ponuky. Zvlášť pri sólo cestovaní sa vám takáto pomoc na zavolanie určite bude hodiť.
Najvýhodnejšie poistenie do zahraničia pre sólo cestovanie nájdete online
Viete, v ktorej poisťovni sa poistíte na vašu sólo dovolenku za najlepšiu cenu? Vyskúšajte naše online porovnanie cien cestovného poistenia. Ľahko a pohodlne vďaka nemu získate prehľad o všetkých dostupných ponukách a tiež sa aj poistíte. Dojednať si môžete krátkodobé a tiež aj celoročné poistenie do zahraničia, ktoré určite ocenia tí, ktorí cestujú do cudziny pravidelne.
Samozrejme, sa vďaka našej online kalkulačke poistí výhodne aj pár, celá rodina či skupina. Porovnávať sa oplatí, pretože vďaka tomu určite ušetríte.