S príchodom teplých dní sa v južných prímorských krajinách začína pomaly prebúdzať turistická sezóna a s ňou pracovné príležitosti formou letných brigád najmä pre študentov. Nemenej lákavé sú i ponuky z inej kategórie, ktoré nesúvisia s morom ani slnkom, a to je sezónna práca na farmách či skladoch s ovocím, zeleninou a kvetmi. Táto je vhodná aj pre nezamestnaných ako atraktívna forma zárobku na pár týždňov až mesiacov.
Viete, aké sú najčastejšie ponuky letných brigád a sezónnych prác v zahraničí, kde ich vyhľadávať a v čom byť pri ich výbere obozretný?
Benefity práce v zahraničí
Už pri myšlienke pracovného leta v zahraničí sa zamerajte najmä na výhody, ktoré vám táto skúsenosť prinesie. Najčastejšie sú to:
· atraktívny finančný zárobok,
· rozvíjanie pracovných skúseností a zručností,
· osobnostný posun – budujete si nezávislosť a sebadôveru, motiváciu vydržať v novom prostredí, zodpovednosť za vlastné rozhodnutia, schopnosť riešenia vzniknutých problémov a prispôsobenie sa zmenám v cudzom prostredí; taktiež sa naučíte ľahšie nadväzovať nové vzťahy v kolektíve cudzích ľudí,
· kultúrne obohatenie – spoznáte zvyky a spôsob života ľudí v inej krajine, ich uvažovanie a život v inom systéme fungovania krajiny,
· zlepšenie vyjadrovania sa v cudzom jazyku, prípadne aj v písomnom prejave (podľa typu práce),
· cestovanie a možnosť spoznávať zaujímavosti krajiny.
Nevýhody, ktoré vás môžu zaskočiť
Ak sa rozhodnete pre sezónnu prácu v zahraničí, môžete pocítiť aj isté nevýhody, najmä, ak ide o prvú takúto skúsenosť a nie ste na ne vopred pripravený. Reč je o neschopnosti stotožniť sa s odlišnou kultúrou a pocite samoty v cudzom prostredí, s čím sa spája aj zväčša veľká vzdialenosť od rodiny a priateľov. Ak nie ste v ovládaní cudzieho jazyka zdatný, môže vás brzdiť v každodennom pracovnom i voľnočasovom fungovaní jazyková bariéra. Skutočne nechcenou nevýhodou môže byť nepríjemná pracovná skúsenosť od zlých pracovných podmienok, nevyplatenia mzdy či obmedzovania osobnej slobody.
3 najčastejšie oblasti ponúk letných brigád
Pri hľadaní práce by ste mali vziať do úvahy svoju fyzickú kondíciu, psychickú odolnosť, predošlé pracovné skúsenosti a už spomínanú jazykovú zdatnosť.
Medzi najviac inzerované krátkodobé pracovné ponuky pre študentov patria pozície v nasledujúcich oblastiach:
· gastronómia a hotelierstvo, ako je kuchár, výpomoc do kuchyne, čašník či barman, ale aj animátor v hotelovom rezorte, plavčík, recepčný alebo chyžná; obvyklá minimálna dĺžka takejto brigády je 1 mesiac,
· zber a triedenie ovocia, zeleniny a kvetov na farmách alebo skladoch, ktoré sú určené aj nezamestnaným,
· práca v zábavných parkoch môže byť obmedzená pre študentov, nakoľko sa jedná už o dlhšie trvajúci pracovný pomer na 6 až 12 mesiacov alebo dlhšie.
Ako nájdete korektnú pracovnú ponuku online
Optimálny čas pre hľadanie brigády je 2 až 3 mesiace vopred. Zároveň by ste mali na zaujímavú ponuku reagovať čo najskôr.
Aby ste zvýšili svoje šance na seriózne ponuky sezónnej brigády, zamerajte sa na tieto dôležité body:
· hľadajte ponuky najmä na overených webstránkach www.upsvar.sk (Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny), kde nájdete aktuálny zoznam ponúk v zahraničí, ako aj zoznam sprostredkovateľských agentúr, a www.eures.sk (Slovenský portál pre pracovnú mobilitu) s denne aktualizovanou databázou voľných miest v štátoch Európskeho hospodárskeho priestoru, t. j. Európskej únie, Islandu, Nórska a Lichtenštajnska,
· v prípade, že ste našli pre seba zaujímavú brigádu, preverte si ju pomocou internetového vyhľadávača a prípadne sa opýtajte na recenziu známych ľudí vo svojom okolí, ktorí túto brigádu už absolvovali,
· seriózna pracovná agentúra by vám mala poskytnúť telefonický kontakt na zamestnávateľa; overte si jeho existenciu a reálnosť spolupráce s uvedenou agentúrou,
· reagujte na ponuku zaslaním životopisu, prípadne aj motivačným listom, ak je žiaduci,
· zamestnávateľ by vám mal poskytnúť zmluvu so základnými náležitosťami, ako:
a. názov, adresa, kontaktné údaje (telefón, e-mail), podnikateľské zameranie firmy,
b. popis práce – náplň, podmienky, miesto výkonu práce, výška mzdy a termín a spôsob výplaty,
c. obdobie trvania pracovného pomeru,
d. špecifikovaná zodpovednosť sprostredkovateľa za nedodržanie podmienok zmluvy,
e. podmienky sociálneho a zdravotného poistenia a iné.
· zmluva musí byť v jazyku, ktorý ovládate a každý bod zmluvy je vám úplne jasný a zrozumiteľný; nikdy však necestuje do zahraničia bez vopred riadne podpísanej zmluvy a ak vám sprostredkovateľ/zamestnávateľ prisľúbi, že ju podpíšete až na danom mieste, nenechajte sa zlákať na ústny dohovor o práci,
· zároveň nikdy nereagujte na žiadosť o zaslanie peňazí vopred na účet, nakoľko môže ísť o podvod.
Našli ste svoju vysnenú prácu? Gratulujeme
Pred vycestovaním si prezistite, či vás zamestnávateľ prihlási do systému tamojšieho poistenia. Ak áno, oznámte to zdravotnej aj sociálnej poisťovni, kde vám zamestnanci poradia ďalší postup.
Nezabudnite na cestovné poistenie za účelom práce v zahraničí, či už budete pracovať v rámci EÚ alebo ďalej. Nespoliehajte sa na európsky preukaz poistenca, ktorý vám mimo európskeho priestoru neplatí, preto je kvalitné cestovné poistenie s užitočnými pripoisteniami nevyhnutné.
Majte vždy pri sebe svoje doklady totožnosti – občiansky preukaz/pas, prípadne víza a hlavne ich spolu s dôležitými dokumentmi (napríklad pracovná zmluva) neodovzdávajte zamestnávateľovi. Pre istotu si ich skopírujte a ukryte si ich v batožine.
Pri strate osobných dokladov je potrebné kontaktovať políciu, ktorá vystaví potvrdenie o strate. Buďte v pravidelnom kontakte s rodinou a priateľmi, ktorí budú poznať adresu vášho pobytu.
Ako zistíte, že ste sa stali obeťou podvodu?
Napriek neustálym výstrahám sa až státisíce ľudí vo svete stanú obeťou podvodu či dokonca trestného činu obchodovania s ľuďmi. Toto sú ich charakteristické znaky:
· zamestnávateľ vám zoberie osobné doklady, veci a cennosti,
· vykonávate inú prácu ako dohodnutú v pracovnej zmluve,
· priestory, kde pracujete, sú kontrolované, prípadne zamykané,
· držia vás v zlých podmienkach, pracujete za minimálnu mzdu alebo zadarmo,
· vyhrážajú sa vám násilím,
· donútili vás k nelegálnej činnosti.
V prípade, že sa ocitnete v tejto situácii, snažte sa utiecť do hromadne ľuďmi navštevovanej štátnej inštitúcie alebo úradu a požiadajte ich o pomoc. Pokúste sa kontaktovať slovenské zastupiteľstvo v danej krajine, prípadne bezplatnú národnú linku pomoci obetiam obchodovania. Konzulát vám môže vydať náhradný cestovný doklad na návrat na Slovensko.
Zdroj: minv.sk, eures.sk
Nepodceňujte cestovné poistenie
Cestovné poistenie by malo byť dôležitou súčasťou vašej prípravy na pracovne i zábavne strávené leto v zahraničí. Pri jeho výbere zohľadňujte skutočnosť, že necestujete na dovolenku, ale za účelom práce. Nezľahčujte riziká a nespoliehajte sa len na európsky preukaz poistenca, nakoľko vám toto poistenie zabezpečí len základnú zdravotnú starostlivosť v štátnych zdravotníckych zariadeniach.
Komerčné cestovné poistenie zahŕňa poistenie liečebných nákladov a zabezpečí vám preplatenie nákladov na ošetrenie a vyšetrenie u lekára špecialistu, liečbu a lieky, hospitalizáciu v nemocnici, transport a iné úkony súvisiace s náhlymi a nepredvídateľnými zdravotnými problémami - chorobou alebo úrazom, aj pri výkone práce. V prípade potreby oceníte aj asistenčné služby poisťovne po celom svete 24/7 už v cene poistenia.
Pri uzatváraní cestovného poistenia si určujete účel cesty, ktorým je v tomto prípade práca. Následne upresníte, či pôjde o nemanuálnu (administratívnu) prácu, manuálnu prácu alebo rizikovú prácu. Najčastejšie oblasti pracovných ponúk, ktoré sú uvedené v článku vyššie, tvoria najmä manuálne práce (oblasť gastronomických služieb, výkon práce au-pair, skladník, atď.). Medzi rizikovú prácu poisťovne zaraďujú napríklad záchranné a havarijné práce, práce pod vodou, práce v podzemných baniach a ďalšie).
Cestovné poistenie vás zachráni aj vtedy, ak stratíte doklady, ukradnú vám batožinu či nechtiac spôsobíte škodu cudziemu človeku na zdraví alebo majetku. Tieto a ďalšie riziká si môžete poistiť formou pripoistenia k cestovnému poisteniu. V nepríjemných situáciách oceníte aj pripoistenie právnej ochrany, ktoré kryje napríklad náklady na advokáta či poskytnutie kaucie. Pri výbere vhodných pripoistení vám môže pomôcť aj naša kalkulačka na cestovné poistenie.
Plánujete po letnej sezóne ďalšie cesty do zahraničia, možno na krátke výlety či dovolenku? Máme pre vás tip: zvážte uzatvorenie cestovného poistenia za účelom práce na celý rok a využite jeho benefity v rámci celého roka, nielen počas krátkodobej sezónnej práce.