Ako si poistiť lyžiarsky výstroj, keď cestujete na lyžovačku?

Tí, ktorí plánujú zimnú dovolenku stráviť na lyžiach, majú na výber z dvoch možností. Buď vezmú svoj vlastný lyžiarsky výstroj, alebo si ho požičajú. V oboch prípadoch však môže prísť ku krádeži alebo poškodeniu týchto vecí. Vtedy vám pomôže poistenie batožiny. To si môžete dojednať ako pripoistenie v rámci cestovného poistenia a tiež aj poistenia na hory. Pozrime sa na to, aký je medzi nimi rozdiel.

Pri lyžovačke v zahraničí stavte na cestovné poistenie

Na základe neho poisťovňa preplatí liečebné náklady spojené s liečením alebo ošetrením úrazu či náhleho ochorenia. Dojednať si môžete aj rôzne doplnkové poistenia, ktoré môžu kryť ďalšie riziká. Jedným z nich je aj poistenie batožiny, ktoré kryje stratu, poškodenie alebo zničenie batožiny, osobných vecí a tiež dokladov. Niektoré poisťovne kryjú športovú výstroj automaticky, v iných si ju musíte pripoistiť zvlášť. Pri výbere poistenia si preto dôsledne prečítajte Všeobecné poistné podmienky (VPP) a riaďte sa podľa nich.

Tiež venujte pozornosť aj poistným limitom. Tie predstavujú maximálne sumy, aké vám poisťovňa môže pri poistnej udalosti preplatiť. V prípade veľmi drahých vecí nemusí byť limit postačujúci, preto poisťovne ponúkajú aj možnosť uzatvoriť si špeciálne pripoistenie, v rámci ktorého je možné poistný limit navýšiť. Platí to nielen v prípade lyžiarskeho výstroja, ale napríklad aj pri drahej elektronike či iných veciach. Upozorňujeme, že poistenie batožiny sa vzťahuje len na vaše vlastné veci, nie zapožičané.

Ako sa rieši škoda na požičaných veciach?

Jednou z výluk z poistenia batožiny sú škody a poškodenia na požičaných veciach. Ak si počas dovolenky na horách v zahraničí požičiate lyže, snowboard či inú výbavu a spôsobíte na nich poškodenia, budete ich musieť preplatiť z vlastných zdrojov. Niektoré požičovne poskytujú aj možnosť poistenia pre prípad škody. Poplatok môže byť účtovaný zvlášť, alebo aj byť zahrnutý v cene zapožičania.

Pozor na pravidlá pri krytí krádeže z poistenia batožiny

Poisťovňa vám v prípade ukradnutia vášho lyžiarskeho výstroja vyplatí poistné plnenie iba vtedy, keď prišlo k prekonaniu prekážky. To znamená, že zlodej musel pri krádeži napríklad narušiť či zlomiť zámok. Vaše veci si vždy musíte strážiť a ak sa od nich potrebujete vzdialiť, je potrebné dbať na to, aby boli riadne zabezpečené. Na krádeže, ku ktorým prišlo napríklad vtedy, keď ste lyže či snowboard nechali na svahu bez dozoru, sa poistná ochrana nevzťahuje.

Aké ďalšie riziká by vaše cestovné poistenie malo kryť?

Odporúčame, aby ste si v rámci poistenia do dovolenku dojednali aj poistenie zodpovednosti za škodu. Pomôže vám v situácii, keď nechtiac zrazíte iného lyžiara a poškodíte mu lyže či spôsobíte ujmu na zdraví. V talianskych lyžiarskych strediskách je poistenie zodpovednosti za škodu povinné. Buď si ho uzatvoríte sami a vezmete si so sebou potvrdenie, ktorým sa v prípade kontroly preukážete, alebo si ho môžete zakúpiť spolu so skipasom.

Na škodu tiež nebude úrazové poistenie, ktoré vám zaistí nárok na vyplatenie odškodného v prípade trvalých následkov po úraze, alebo smrti úrazom. Tí, ktorí sa plánujú na lyžovačke venovať rizikovým športom, by určite mali aj poistenie športových aktivít. Upozorňujeme, že je potrebné si overiť, či konkrétna ponuka kryje tú rizikovú športovú aktivitu, ktorej sa budete venovať.

Uzatvorte si najvýhodnejšie cestovné poistenie kompletne online

V ktorej poisťovni si môžete dojednať najlacnejšie poistenie do zahraničia s poistením batožiny a ďalšími rizikami? Odpoveď nájdete cez našu kalkulačku cestovného poistenia, s ktorou si ľahko a pohodlne porovnáte ponuky od viacerých poisťovní. Vybranú ponuku si ľahko aj uzatvoríte online a môžete vyraziť na zasnežené svahy.

Aké poistenie vám pomôže pri lyžovačke na Slovensku?

Keď sa zraníte počas pobytu na slovenských horách, náklady na ošetrenie a liečenie úrazu či ochorenia budú hradené z vášho zdravotného poistenia. Je však dôležité vedieť, že prípadný zásah horských záchranárov nie je z tejto poistky krytý. Podľa zákona musí záchrannú akciu horskej záchrannej služby uhradiť každý návštevník z vlastných zdrojov. Tomu sa ľahko vyhnete tak, že si uzatvoríte poistenie na hory, ktoré kryje náklady za pátraciu alebo záchrannú akciu horských záchranárov.

V rámci poistenia do hôr si môžete dojednať aj rôzne doplnkové poistenia. Jedným z nich je aj poistenie batožiny, ktoré kryje veci, s ktorými do hôr cestujete. Poistná ochrana sa vzťahuje na poškodenie, stratu alebo krádež batožiny. Aj tu platí, že pri krádeži musí nastať tzv. prekonanie prekážky. V opačnom prípade vám poisťovňa škodu nepreplatí. Pripomíname, aby ste sa dôsledne oboznámili s poistnými limitmi a overili si, či sú pre vás dostačujúce. Okrem poistenia batožiny si v rámci poistenia na hory môžete aj krytie zodpovednosti za škodu, či úrazové poistenie.

Najnovšie články na Klik.sk

havarovane-auto
Rozdiel medzi týmito dvomi poisteniami je jednoduchý. Povinné zmluvné poistenie kryje škody, ktoré svojím autom spôsobíte niekomu inému. Havarijné poistenie sa vzťahuje na poškodenia, ku ktorým prišlo...
zasah-horskej-sluzby
Pre dobrodruhov, milovníkov horských túr a lyžiarov je návšteva do horských oblastí tým najlepším zážitkom. Hoci sa tu môžu cítiť ako doma, je potrebné myslieť aj na možné riziká a nebezpečenstvá. Ak ...
nestastny-muz
V súvislosti s poistením majetku sa často spomína aj téma podpoistenia. Ide o stav, kedy je dom, byt či iná stavba poistená na nižšiu sumu, než je jej reálna hodnota. Je to problém preto, lebo v prípa...
zena-s-telefonom-na-posteli
Slovenský trh je bohatší o jednu novú poisťovňu, ktorá motoristom prináša veľmi zaujímavú ponuku. Za PZP môžu platiť len toľko, koľko prejazdia.Nejeden vodič pri uzatvorení povinného zmluvného poisten...
agent
agent

Spočítajte si,
koľko ušetríte vy!

Porovnávame ponuky všetkých veľkých poisťovní.