S pojmom ekologická a udržateľná domácnosť ste sa už pravdepodobne stretli. Označuje životný štýl, ktorý je zameraný na minimalizovanie nášho vplyvu na životné prostredie. Čoraz viac ľudí si uvedomuje potrebu väčšej ohľaduplnosti k planéte a snažia sa zbytočne neplytvať. Tento prístup má jednu veľkú výhodu, a to tú, že vďaka nemu sa dá ušetriť na výdavkoch v domácnosti. Udržateľná domácnosť je v mnohých aspektoch lacnejšia a preto sa každému oplatí osvojiť si aspoň niektoré ekologickejšie návyky. Ak neviete, kde začať, máme pre vás 10 užitočných tipov.
1. Nekupujte nové, ak nemusíte
Ak napríklad rebrík, fúrik či veľkú vŕtačku potrebujete len na jednorazovú záležitosť, je lepšie si ich požičať, než kupovať nové. Tak sa vyhnete tomu, aby ste si kúpili niečo, čo vám bude zavadzať a nakoniec skončí na skládke. Ak si niečo, čo použijete iba raz predsa len chcete kúpiť, skúste si to zaobstarať z druhej ruky. To vás bude stáť podstatne lacnejšie.
2. Neplytvajte vodou
O tom, že s vodou sa má šetriť vedeli už aj staršie generácie. Je to vzácny zdroj, ktorého zásoby nie sú neobmedzené. Na to je dobré myslieť napríklad vtedy, keď si umývate zuby pri tečúcom kohútiku alebo sa zbytočne dlho sprchujete. Ak doma máte, alebo uvažujete nad zadovážením kondenzačného kotla, môžete si zaobstarať ten s menšou kapacitou. Teplá voda vám tak nebude tiež nekonečne, ale iba jej určité množstvo. To je tiež dobrý spôsob, ako sa naučiť neplytvať vodou, hlavne teplou.
3. Nepoužité predmety predajte
Ak máte doma napríklad veľa oblečenia ktoré nenosíte, či náradie, ktoré nepoužívate, skúste ho predať. Takto sa zbavíte zbytočných vecí, ktoré doma máte a niečo málo si aj zarobíte. Druhou možnosťou je aj darovanie. Každopádne, nepotrebné veci získajú druhý život a osoba, ktorá si ich kúpi alebo od vás dostane, si nebude musieť zadovážiť nové.
4. Vyberte si elektronickú formu papierovačiek
Mnohé spoločnosti dnes ponúkajú možnosť zasielania faktúr v elektronickej forme, niektoré kamenné obchody tiež. Preto, ak vám niekde ponúknu takúto alternatívu, určite si ju vyberte. Ušetríte papier a zároveň sa vyhnete tomu, aby sa vám doma povaľovali rôzne papiere, či už pôjde o faktúry, pokladničné bloky alebo iné dokumenty.
5. Kupujte biologicky rozložiteľné výrobky pre domácnosť
Aj keď poctivo triedite odpad, nemôžete skontrolovať, či papier, sklo alebo plasty budú naozaj recyklované. Ale ak si kúpite výrobky, ktoré sú biologicky rozložiteľné, budete mať istotu, že keď ich vyhodíte, príroda si s nimi bude vedieť poradiť. Takýto typ produktov sa rozkladá pri kontakte s hubami a baktériami, takže príroda ich postupne rozloží prirodzenými procesmi. Nebudú teda hniť na skládkach dlhé roky, tiež nie je potrebné sa ich zbavovať napríklad spaľovaním.
6. Opravte zle utesnené kohútiky a toalety
Keď kohútik alebo záchod nie je dobre utesnený, môže prísť k úniku vody. V domácnosti sa môže prejaviť napríklad kvapkaním z umývadla. Na prvý pohľad to nie je žiadny veľký problém, ale z dlhodobého hľadiska môže predstavovať dosť veľký únik vody, čo sa nakoniec prejaví na účtoch za vodu.
Je dobré na toto myslieť aj prípade, že sa chystáte predať dom alebo byt. Kontrola inštalatérskych prác je štandardnou súčasťou domovej prehliadky. Takéto problémy môžu mať za následok zníženie ceny nehnuteľnosti.
7. Pred vycestovaním odpojte elektrické spotrebič zo zásuvky
Samozrejme, urobte tak iba pri tých, pri ktorých to má zmysel. Kotol a chladničku nechajte zapojenú, ale napríklad rýchlovarná kanvica či notebook na nabíjačke byť zapojený nemusí.
Odpojenie je dôležité preto, lebo aj keď sa konkrétny spotrebič práve nepoužíva, predsa len spotrebuje nejaké množstvo elektrickej energie. Tým, že ho nenecháte v zástrčke zbytočne aj počas dní, keď budete preč, ušetríte množstvo elektriny. Za to vám poďakuje nielen životné prostredie, ale aj vaša peňaženka.
8. Stavte na starý dobrý sušiak
Sušička prádla je síce skvelý vynález, pre ekologickú domácnosť sa však nehodí. Spotrebuje veľa elektriny a o tom, či pomáha udržať kvalitu oblečenia by sa dalo polemizovať. V zásade platí, že čím menej elektrických zariadení máte okolo seba, tým lepšie. Rozumieme tomu, že v dnešnej dobe sa nedá fungovať napríklad bez chladničky či telefónu, ale sušička je už v podstate luxus. Starý dobrý sušiak stále plní svoji úlohu na 100 %.
9. Obmedzte používanie plastových fliaš
Slovensko je jednou z mála krajín, ktorá má dostatok pitnej vody. Preto naozaj nie je potrebné neustále kupovať balenú vodu. Veľké percento z vyhodených plastových fliaš sa aj tak nerecykluje, preto je dobré vyhnúť sa ich nadmernému využívaniu. Ak niekam idete a chcete si zobrať fľašu s vodou, stavte na sklenenú variantu. Dlhšie vám vydrží a dokonca je zdravšie piť vodu zo sklenenej nádoby.
10. Zaobstarajte si programovateľný termostat
Či už sa o vykurovanie u vás doma stará kotol, podlahové kúrenie alebo využívate inú formu, termostat vám ušetrí veľa starostí. Stačí ho nastaviť tak, aby automaticky reguloval teplotu v miestnosti. V termostatoch sa dajú nastaviť rôzne programy, teplota sa tak môže automaticky upravovať podľa časti dňa. Ďalším praktickým nastavením je vypnutie kúrenia, prípadne temperovanie vtedy, keď nie ste doma. Používaním termostatu sa vyhnete tomu, aby ste zbytočne kúrili alebo prekurovali vašu domácnosť, čo sa priaznivo odrazí nielen na vašom zdraví, ale aj účtoch za kúrenie.
Aj poistenie online je ekologické
Naozaj to tak je. Viete prečo? Pretože celý proces uzatvorenia PZP, poistenia nehnuteľnosti či iného typu poistenia je kompletne online. Poistná zmluva a všetky ostatné dokumenty vám budú doručené priamo na e-mail, takže žiadne papierovačky. Nemusíte vôbec nikam chodiť, nič tlačiť na tlačiarni a posielať poštou.
Najvýhodnejšie poistenie nehnuteľnosti a domácnosti nájdete online
Vaše bývanie, či už sa snažíte žiť ekologickejšie alebo nie, si zaslúži kvalitnú poistnú ochranu. Tisícky nehnuteľností na Slovensku žiadne poistenie nemajú, a keď sa niečo stane, majiteľom ostanú vysoké výdavky na krku a oči pre plač. Vám sa to stať nemusí. Uzatvorte si poistenie nehnuteľnosti a domácnosti cez našu online kalkulačku, ktorá vám porovná ponuky od viacerých poisťovní. Rýchlo a ľahko tak zistíte, aká poistka sa pre vás najviac oplatí. Potom si ju ľahko dojednáte a uhradíte poistné. A potom môžete kľudne spávať s vedomím, že máte svoje bývanie kvalitne poistené.